Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

Historia UWM: 2010 - 2019

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
20 lat w historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to czas obfitujący w wiele wydarzeń kluczowych dla rozwoju uczelni. Lata 2010 – 2019 są czasem intensywnego rozwoju olsztyńskiej Alma Mater.

Ostatnie 10 lat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim to czas intensywnego rozwoju uczelni. Sukcesy olsztyńskich naukowców w wielu dziedzinach nauki, wiele ważnych inwestycji w infrastrukturę uczelni, poszerzanie jego oferty edukacyjnej. Dziś jest to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków naukowych w Polsce.

Zootechnika na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM – najlepszym kierunkiem zootechnicznym w Polsce. Tak oceniła ją w 2011 roku Polska Komisja Akredytacyjna i tak jest do dzisiaj. W tym samym 2011 roku, po modernizacji, Wydział Nauki o Żywności uruchomił Centrum Edukacyjno-Badawcze Mleczarstwa. W zasadzie jest to centrum polskiego mleczarstwa, bo olsztyńskie środowisko naukowe przygotowało większość receptur serów twardych i twarogów produkowanych w Polsce. Jest też kuźnią kadry kierowniczej polskiego przemysłu mleczarskiego.

W 2012 roku ruszyła uniwersytecka pływalnia, która służy do dziś studentom, ale i mieszkańcom miasta. Jej rówieśnikiem jest Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej. Specjalizuje się w badaniach związanych z ochroną wód, energią odnawialną oraz z doskonaleniem rozrodu i hodowli ryb.

Rok 2013: Wydział Medycyny Weterynaryjnej, jako jedyny w Polsce, otrzymał europejską akredytację. Nic dziwnego: w rankingach wydziałów weterynaryjnych polskich uczelni zajmuje miejsca od 1. do 3. W tym samym roku, po trwającej ponad dwa lata modernizacji, UWM otworzył starą kotłownię. Realizacja została uznana przez specjalistów za najlepszą modernizację zabytkowej architektury technicznej w regionie. Dziś mieści się w niej Centrum Ekspozycyjne oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

W roku 2014, po 6 latach trudnej nauki, mury uczelni opuścili pierwsi lekarze z dyplomem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W roku 2015 uniwersytet uruchomił pierwszą w Polsce stację radioastronomiczną należącą do europejskiego systemu LOFAR. Radioteleskop dostarcza dziś naukowcom informacji z najdalszych zakątków wszechświata. W tym samym roku przy Wydziale Nauki o Żywności powstało nowoczesne Centrum Gastronomii z Dietetyką i Biooceną Żywności – jedyne tego typu centrum badawcze w Polsce.

Rok 2016 obfituje w ważne wydarzenia na Wydziale Lekarskim. Zespół chirurgów przeprowadził w szpitalu uniwersyteckim 4 eksperymentalne operacje wszczepienia stymulatora chorym w śpiączce. Były to pierwsze takie operacje w Europie. Odbyło się też otwarcie Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa, a trzynaścioro pierwszych absolwentów na anglojęzycznym kierunku lekarskim odebrało karty absolutoryjne. Działalność zaczęła również Klinika „Budzik”dla dorosłych. W roku 2017 i 2018 wybudziła 11 pacjentów, mając do dyspozycji zaledwie 18 łóżek. W tym samym roku dotychczasowy Wydział Nauk Medycznych podzielił się na Lekarski i Nauk o Zdrowiu, które razem tworzą Collegium Medicum UWM.

W Szpitalu Uniwersyteckim rok 2017 przyniósł kolejną ważną inwestycję - Centrum Symulacji Medycznych, w którym studenci na fantomach uczą się postępowania z pacjentami. Ruszyła też Akademia Biznesu UWM – pierwsza w Polsce międzywydziałowa szkoła dla studentów i doktorantów, która będzie ich uczyć przedsiębiorczości, zarządzania zespołami pracowniczymi i komercyjnego wykorzystania wiedzy.

UWM do oferty kształcenia wprowadził też studia dualne. Dają one możliwość równoczesnego studiowania i odbywania praktyki zawodowej.

W jubileuszowym roku 20-lecia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski składa się z 17 wydziałów i kształci 20 tysięcy studentów. Oferuje im 75 kierunków. Kortowski kampus zyskuje opinię najładniejszego w Polsce, a uczelnia może poszczycić się 9. miejscem wśród polskich uniwersytetów i 27. w gronie wszystkich polskich uczelni.