Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

Palma Wielkanocna Rozogi 2019

LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY
Kolorowe, ozdobione pięknymi kwiatami z bibuły, papierowymi kokardami i wstęgami. Za nami XXIV Powiatowy Konkurs Tradycyjnej Plastyki Obrzędowej „Palma Wielkanocna Rozogi 2019”.

Jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dla nas to zapowiedź Wielkiego Tygodnia, który jest wprowadzeniem do Świąt Wielkanocnych. Palma Wielkanocna, bo o niej mowa, jest tematem konkursu, który już od 24 lat ubarwia przedświąteczne przygotowania w Rozogach. „Po ilości zgłoszeń widać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku zgłoszono 60 palm do konkursu – 33 palmy indywidualne i 27 palm grupowych” - informuje Anna Pszczółkowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

Palmy zdobiło mnóstwo kolorowych kwiatów, jednak wszystkie, z troski o środowisko, wykonane były z bibuły. Podczas oceny palm zwrócono też uwagę na ich zgodność z tradycją. „Patrzyliśmy na to, żeby nie było elementów sztucznych i żeby to naprawdę były tradycyjne, żadne jajeczka, żadne kurczaczki” - podkreśla Elżbieta Kasznia, przewodnicząca jury.

Wśród wyróżnionych znalazły się szkoły, osoby indywidualne, a także organizacje i kluby, między innymi Klubu Seniora „Młodzi Inaczej”. Jego członkowie przyznają, że stworzenie palmy o długości pięciu i pół metra to zajęcie niezwykle czaso- i pracochłonne.

Konkurs co roku przyciąga i jednoczy mieszkańców miejscowości Rozogi i okolic. Jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz regionalny i jest dumą włodarzy gminy. „Zrobić imprezę, uroczystość jednokrotnie, dwukrotnie to jest żadną sztuką, powtórzyć ją wielokrotnie, czyli 24 razy, jest to rzeczywiście sztuka i pewna umiejętność, ale też powstaje pewna taka tradycja” - zaznacza Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. Organizatorzy zapowiadają, że tradycja konkursu palm wielkanocnych w Rozogach z pewnością będzie trwać jeszcze długie lata.