Jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dla nas to zapowiedź Wielkiego Tygodnia, który jest wprowadzeniem do Świąt Wielkanocnych. Palma Wielkanocna, bo o niej mowa, jest tematem konkursu, który już od 24 lat ubarwia przedświąteczne przygotowania w Rozogach. „Po ilości zgłoszeń widać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku zgłoszono 60 palm do konkursu – 33 palmy indywidualne i 27 palm grupowych” - informuje Anna Pszczółkowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.
Palmy zdobiło mnóstwo kolorowych kwiatów, jednak wszystkie, z troski o środowisko, wykonane były z bibuły. Podczas oceny palm zwrócono też uwagę na ich zgodność z tradycją. „Patrzyliśmy na to, żeby nie było elementów sztucznych i żeby to naprawdę były tradycyjne, żadne jajeczka, żadne kurczaczki” - podkreśla Elżbieta Kasznia, przewodnicząca jury.
Wśród wyróżnionych znalazły się szkoły, osoby indywidualne, a także organizacje i kluby, między innymi Klubu Seniora „Młodzi Inaczej”. Jego członkowie przyznają, że stworzenie palmy o długości pięciu i pół metra to zajęcie niezwykle czaso- i pracochłonne.
Konkurs co roku przyciąga i jednoczy mieszkańców miejscowości Rozogi i okolic. Jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz regionalny i jest dumą włodarzy gminy. „Zrobić imprezę, uroczystość jednokrotnie, dwukrotnie to jest żadną sztuką, powtórzyć ją wielokrotnie, czyli 24 razy, jest to rzeczywiście sztuka i pewna umiejętność, ale też powstaje pewna taka tradycja” - zaznacza Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. Organizatorzy zapowiadają, że tradycja konkursu palm wielkanocnych w Rozogach z pewnością będzie trwać jeszcze długie lata.