Kanał Elbląski stanowi oś, wokół której już od 16 lat budowana jest wspólnota aktywnych mieszkańców. Promowanie atrakcji turystycznych, wsie tematyczne, wspieranie lokalnych przedsiębiorców oraz samorządów – ta praca Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania przynosi wymierne korzyści w wymiarze społecznym i ekonomicznym. „Połączyliśmy 12 gmin na obszarze trzech powiatów, od Elbląga aż po Iławę. Te gminy skupiły się wokół jednej idei – Kanału Elbląskiego, w celu promocji i rozwoju tego terenu. Za nami jest 16 lat doświadczeń i te doświadczenia chcemy przenieść na nowy okres programowania. My zwykle pytamy ludzi, czego oni chcą, jakie mają problem, jakie problemy są do rozwiązania i dostosowujemy się do oczekiwań mieszkańców tego terenu, ale też i decydentów, także też i możliwości finansowych, uwzględniamy różne aspekty, planujemy kolejną strategię, to będzie już trzecia strategia, mamy już pewne pomysły na swój rozwój” - mówi Stanisława Pańczuk, prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania.
Kanał Elbląski to przykład wybitnej myśli technicznej i jeden z cudów Polski. Ale warto poznać też jego okolice, by odkryć niezwykłe miejsca, tworzone przez ludzi z pasją. Jednym z nich jest Oleśno – wieś z pomysłem. Wieś pięknieje – zagospodarowano tereny wokół stawu w centralnej części wioski, powstały place zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne dla dorosłych, zamontowano ekologiczne oświetlenie. Wiele z tych działań wspiera Lokalna Grupa Działania.
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania wspiera również samorządy, które dzięki tej współpracy mogą realizować wiele różnych projektów. „Wszelkiego typu przedsięwzięcia infrastrukturalne – mała infrastruktura, która potrafi cieszyć, ale również przedsięwzięcia kulturalne, które rzeczywiście rozszerzają naszym społecznościom wiele horyzontów i, co najważniejsze – spajają. To jest takie doskonałe spoiwo do tego, żeby ludzie potrafili w dobie nieokiełznanego Internetu wyjść z domu i po prostu ze sobą pobyć” - podkreśla Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania udziela też wsparcia przedsiębiorcom. Znakomitym przykładem takiej współpracy jest kawiarnia „Mir Cafe” w Pasłęku, od dwóch lat prowadzona przez Małgorzatę Koroblewską. Klimatyczne wnętrza, ale przede wszystkim pyszne, domowe ciasta, lody rzemieślnicze o wielu smakach i znakomita kawa – to wszystko składa się na ulubione miejsce spotkań mieszkańców Pasłęka. Małgorzata Koroblewska skorzystała ze wsparcia oferowanego przez LGD „Łączy nas Kanał Elbląski”. „Tam, gdzie jest możliwość skorzystania z różnych dofinansowań, to korzystałam i nie jest to trudne. Po prostu trzeba czasami usiąść przy tych projektach, mieć po prostu pomysł. Jak się ma pomysł i wizję tego wszystkiego, to żeby to napisać, przełożyć na papier to nie jest ciężko. Fajnie mieć wsparcie jeszcze kogoś” - podkreśla właścicielka Mir Cafe.
Kanał Elbląski – łączący ludzi z pomysłami, samorządy, przedsiębiorców i turystów – jest obiektem niezwykłym, który dziś również może liczyć na wsparcie ze strony Lokalnej Grupy Działania. Pochylnia Buczyniec to miejsce, gdzie według niektórych kanał się kończy – inni zaś uważają, że tam właśnie jest jego początek. Na Pochylni Buczyniec powstała Izba Historii Kanału Elbląskiego, którą odwiedza wielu turystów płynących tym wyjątkowym w skali europejskiej szlakiem wodnym.
Informacje o projektach realizowanych przez Stowarzyszenie, jego działaniach i wspólnocie powstałej wokół Kanału Elbląskiego można znaleźć na stronach internetowych www.kanal-elblaski-lgd.pl oraz www.krainakanaluelblaskiego.com.pl.