WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

Lokalne Partnerstwa ds. Wody na terenie Warmii i Mazur

W-MODR
Lokalne Partnerstwa ds. Wody podpowiedzą, jak mądrze gospodarować tym cennym zasobem.

W obecnych czasach, w dobie intensywnego rozwoju rolnictwa oraz ciągłych zmian klimatycznych mających wpływ na rozkład opadów atmosferycznych, fundamentalne znaczenie ma kompleksowe i zrównoważone podejście do gospodarowania wodami w rolnictwie. Problem z dostępem do wody jest widoczny coraz częściej w naszym kraju. Wychodząc naprzeciw potrzebom, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, w 2020 roku podjęły inicjatywę tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody na terenie Polski.

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się opadami atmosferycznymi wystarczającymi do prowadzenia produkcji roślinnej. Niestety, ze względu na nieregularność opadów mogą pojawiać się susze lub podtopienia.

Niestety, na świecie woda staje się towarem deficytowym. Wpływ na to mają zmiany klimatu, które dotykają również Polskę. Objawiają się zmianami rozkładu opadów, różnicami temperatur, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi oraz ograniczeniami dostępności zasobów wodnych i glebowych.
Celem Lokalnych Partnerstw do spraw Wody ma być zainicjowanie, a następnie zacieśnianie współpracy pomiędzy lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.

W roku 2020 Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie rozpoczął realizację operacji pod nazwą Lokalne Partnerstwa ds. Wody. W powiecie braniewskim powstało pierwsze pilotażowe partnerstwo, odbył się cykl spotkań z osobami zainteresowanymi tematem wody. W 2021 roku Lokalne Partnerstwa będą tworzone w dziewięciu powiatach województwa warmińsko-mazurskiego: mrągowskim, ełckim, oleckim, giżyckim, działdowskim, nowomiejskim, olsztyńskim, iławskim i bartoszyckim. W efekcie do 2023 roku lokalne partnerstwa ds. wody powstaną we wszystkich powiatach Warmii i Mazur. W efekcie działań Lokalnych Partnerstw ma powstać sieć kontaktów na rzecz racjonalnego zarządzania zasobami wodnymi na terenach wiejskich, która ułatwi wypracowanie wspólnych rozwiązań oraz wymianę wiedzy i innowacji związanych z  poprawą szeroko pojętej gospodarki wodnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie wszystkich zainteresowanych działaniami skierowanymi na ochronę zasobów wodnych, jak również racjonalne gospodarowanie tymi zasobami. W dzisiejszych czasach, gdy rolnictwo zmaga się ze skutkami zmian klimatycznych, troska o zasoby wodne, w obszarze zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważna na poziomie globalnym, ale przede wszystkim lokalnym.