WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Dywitach - miejsce przyjazne czytelnikowi

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
To nie tylko księgozbiór, ale także klub książki, wernisaże czy spotkania z ciekawymi postaciami. Odwiedzamy Gminną Bibliotekę Publiczną w Dywitach.

Jedne z pierwszych książek można było wypożyczyć w Dywitach już w roku 1881. Od tego bowiem roku, przez kolejnych 10 lat, funkcjonowała tu polska biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych. Jej celem było szerzenie wśród polskich mieszkańców historii, kultury i znajomości języka polskiego.

Po II Wojnie Światowej Biblioteka Publiczna w Dywitach została otwarta w grudniu 1948 roku. Prawdopodobnie mieściła się w budynku szkoły. Pierwszy księgozbiór liczył 289 woluminów. Były to książki z tzw. przydziału, który obowiązywał wtedy w całej Polsce. Pod numerem pierwszym zinwentaryzowano książkę Alfreda Lampe pt. „Myśli o nowej Polsce”. W 1950 roku biblioteka udostępniała swój księgozbiór już w 12 punktach bibliotecznych w poszczególnych miejscowościach gminy. Cztery lata później, po reformie administracyjnej, biblioteka gminna została przemianowana na Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Dywitach i włączona do krajowej sieci bibliotecznej. Na przestrzeni lat losy biblioteki kształtowały się bardzo różnie. Były kilkukrotne zmiany lokalu oraz łączenie i rozdzielanie z innymi instytucjami kultury. Obecnie Biblioteka działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury. Mieści się w budynku szkoły podstawowej i ma dwa punkty filialne – w Kieźlinach i w Sętalu.

Czytelnicy biblioteki mają do dyspozycji około 16 tysięcy woluminów i 20 tytułów czasopism bieżących. Mogą również korzystać z czytelni ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu. Od 2010 roku biblioteka wprowadziła elektroniczny system wypożyczania księgozbioru i dostęp on-line do katalogu książek. Dzięki temu czytelnicy mogą nie tylko przeglądać zasoby biblioteczne z domu, lecz również rezerwować wybrane przez siebie pozycje. „Ponadto nasi użytkownicy mogą korzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, a także aplikacji LEGIMI oferującej ponad 25 tysięcy e-booków i audiobooków. Od wielu lat prowadzimy również tzw. akcję bookcrossingową, która polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach celowo do tego utworzonych, na tzw. półkach bookcrossingowych. W ten sposób chętni mogą przeczytać pozostawioną książkę, a następnie przekazać ją dalej” – informuje Celina Kosin, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dywitach.

W dywickiej bibliotece działają dyskusyjne kluby książki, których członkowie spotykają się cyklicznie, aby podzielić się wrażeniami na temat przeczytanych książek. Organizowane są także spotkania, wernisaże i wystawy oraz lekcje biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej.

Biblioteka Publiczna w Dywitach idzie z duchem czasu i wciąż wzbogaca swoją ofertę. Największy nacisk kładzie na to, aby było to miejsce przyjazne każdemu czytelnikowi – zarówno młodszemu, jak i starszemu.