WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W PURDZIE

IX Festiwal Sztuki Czytania w Dywitach

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
Gminny ośrodek kultury w Dywitach promuje czytelnictwo, dlatego już po raz 9. zorganizował Festiwal Sztuki Czytania.

W dniach 17-19 listopada 2022 roku w Dywitach odbyła się IX edycja Festiwalu Sztuki Czytania. Podczas Festiwalu realizowana jest idea propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Jest to również okazja do spotkań miłośników literatury, którzy – biorąc udział w konkursie na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, czy scen dramatycznych – mają okazję wykazać się kreatywnością. „Ideą Festiwalu Sztuki Czytania jest pokazanie słowa, języka polskiego jako takiego naczelnego dziedzictwa kulturalnego Polski i też spotkanie miłośników słowa czytanego, pisanego literatów. Pomysłodawcą całego festiwalu jest Pan Andrzej Fabisiak, teatrolog, obecnie zastępca dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie. Przede wszystkim promować czytelnictwo, samo w sobie, zachęcać do poszukiwania nowych książek, do pisania, mamy też spotkania z autorami, czy wspierać młodych aktorów, czy też grupy amatorskie, aktorskie poprzez konkursy sztuki czytania w ich działalności” – mówi Krzysztof Włodarski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

17 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dywitach odbyło się spotkanie autorskie z Wiolettą Sawicką – pisarką, reporterką, dziennikarką śledczą. „Ostatnio zainspirowała mnie historia na tych ziemiach, Wilczych Dzieci. To jest moja pierwsza książka w dorobku, która nie jest powieścią, jest reportażem, dokumentem. Prócz tego inspirują mnie historie mieszkańców, rdzennych mieszkańców tych ziem Warmiaków i Mazurów. Przede wszystkim przekazuję jakąś historię i przekazuję emocje. Jeżeli wartością może być właśnie to, że książka wpływa na jakość mojego życia, nie tylko, że mnie bawi czy mnie wzrusza, to bym chciała nie tylko czytać w książkach, znajdować w książkach autorów, ale chciałabym też przekazywać w swoich książkach” – mówi Wioletta Sawicka.

Tego samego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach miał miejsce Kiermasz Książki Naszej, w ramach którego zorganizowane zostało spotkanie z lokalnymi pisarzami z gminy Dywity: Izabelą Niewiadomską-Labiak, Dorotą Pietras, Tomaszem Kardaczem, Edwardem Mackiewiczem. „Ja piszę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dla dorosłych piszę głównie utwory poetyckie, wiersze białe i wydaję w tomikach, natomiast dla dzieci piszę bajki i baśnie. Baśnie to są teksty lite, natomiast bajki są rymowane i to są bajki w konwencji, takiej dawnej. Bajki z morałem Myślę, że książka jest najlepszą, najfajniejszą, najciekawszą rozrywką, ponieważ wprowadza nas w przeróżne światy” – mówi Izabela Niewiadomska-Labiak. Fragmenty tekstów pisarzy zostały zaprezentowane przez uczniów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze Jaracza w Olsztynie. „W mojej twórczości zajmuję się opowieścią o człowieku. Próbuję zgłębić, ile jesteśmy warci, na ile nasz świat jest interesujący dla innych, na ile czyjeś wspomnienia są wartościowe dla przyszłych pokoleń. Czytanie – rzadko się, myślę, na to zwraca uwagę – ale sprawia przyjemność, jeśli możemy podzielić się swoimi emocjami czytając tekst” – mówi pisarz Tomasz Kardacz.

Po Kiermaszu była Kawa przy Gazecie, czyli spotkanie z redakcją, współtwórcami i przyjaciółmi Gazety Dywickiej. „Jako gazeta działamy od roku 2004 , także w tym roku obchodzimy pełnoletność. Sama idea powstała w tym 2004 roku jako taka gazeta społeczna, robiona przez mieszkańców i dla mieszkańców. Jest to też nietypowa forma, ponieważ cała redakcja pracuje społecznie. Zajmujemy się takimi tematami bardziej społecznymi, wywiadami z ciekawymi ludźmi i oczywiście lokalną historią” – mówi Kazimierz Kisielew, redaktor naczelny Gazety Dywickiej.

W piątek 18 listopada o godzinie 10 gośćmi Gminnego Ośrodka Kultury byli aktorzy, którzy zaprezentowali czytanie performatywne tekstu „Przetrąceni” przygotowane przez Olsztyński Teatr Lalek, na które zaproszone zostały 7 i 8 klasy Szkoły Podstawowej w Dywitach. W wydarzeniu brał udział gościnnie wójt gminy Dywity, który na koniec podziękował aktorom. W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie z Marcinem Trońskim, aktorem, dramaturgiem i reżyserem słuchowisk radiowych, który w ramach Mistrzowskiego Czytania przeczytał cykl autorskich felietonów.

Ostatniego dnia tradycyjnie został zorganizowany Teatr Przy Stoliku, w ramach którego Irena Telesz-Burczyk i Joanna Fertacz przeczytały refleksyjny komediodramat Toma Zieglera „Grace i Gloria”.

Podczas Festiwalu można było również nabyć nowości wydawnicze oferowane na stoisku Książnicy Polskiej oraz obejrzeć dwie wystawy: „Biblioteka – Jesteś w dobrych rękach” i „Zdmuchnąć kurz…”, oraz wymienić się książkami w ramach bookcrossing.

Był też Wojewódzki Konkurs Sztuki Czytania, w którym łącznie wzięły udział 93 osoby reprezentujące 15 szkół oraz 2 stowarzyszenia – 85 osób w kategoriach szkół oraz 8 osób w kategorii „Dorośli”. Prezentacje oceniało jury w składzie Elżbieta Lenkiewicz, Joanna Fertacz oraz Urszula Kosińska. A udział 250 osób w całym IX Festiwalu Sztuki Czytania potwierdza potrzebę i wagę tego typu przedsięwzięć.